wtorek, 17 listopada 2009

Wykład doktora Sławomira

Dzisiejszy wykład doktora Sławomira o godzinie 15:10 w sali imienia Tadeusza Mikulskiego w Instytucie Filologii Polskiej. Jak się nazywa przedmiot? "W poszukiwaniu Istoty Religii".

Motyw śmierci w obrzędach.

Czym był Taniec Słońca u Indian Preri?

1) Najpierw młodzi chłopcy pościli, przez nie pamiętam ile dni(chyba cztery). 2) Potem starsi mężczyźni wbijali im w skórę kołki. 3) Za kołki wbite w skórę młodzi mężczyźni byli wieszani na specjalnych drewnianych palach tak, że wisieli na palach dwa metry nad ziemią. 4) Młodych mężczyn wiszących na palach wprowadzano w ruch wirowy. 5) Obracano ich aż do utraty przytomności(symbolicznej śmierci). 5) Skóra nie wytrzymywała i młodzi mężczyźni opadali na ziemię. 6) Gdy odzyskali przytomność ciągnięto ich po ziemi do kolejnej utraty przytomności(symbolicznej śmierci). 7) Gdy odzyskali przytomność młodzi mężczyźni szli do swoich chat i tam rodzina leczyła im rany. Taniec Słońca był raz w roku u Indian Preri. Był obrzędem inicjacyjnym. Człowiek musiał umrzeć, aby stać się nowym człowiekiem, tak jak dziecko, żeby stać się osobą dorosłą musi umrzeć jako dziecko i narodzić się jako ktoś dorosły. Jakie było znaczenie utraty przytomności(symbolicznej śmierci)?

U indian Tomo Niedźwiedź Gryzzli "zabijał"(chodzi o symboliczną śmierć, czyli utratę przytomności) młodych mężczyn.

Motyw śmierci pojawiał się też w obrzędach inicjacyjnych szamanów. Ponadto szaman musiał posiąść wiedzę i zdać z niej egzamin.

Wenus z Willendorfu.

Jak się nazywa tekst Platona, w którym człowiek urodził się wprost z Ziemi? "Kritias" Co zdecydowało o tym, że pod koniec epoki o nazwie Paleolit nastąpił wzrost znaczenia kobiet: 1) Wtedy był promiskuityzm( Przeciwieństwo monogamii. Nie jest tak, że jedna osoba uprawia seks z jedną osobą, tylko jest wielość partnerów seksualnych) i kobiety miały wiedzę na temat ojcostwa dzieci. 2) Kobiety wynalazły uprawę roli i miały wiedzę na temat uprawy roli. 3) Kobiety bezpośrednio uczestniczyły w tworzeniu nowego życia(to one rodziły).

W religiach pierwotnych ważny był pierwiastek żeński. Matriarchat w pierwszych religiach. Gaja w mitologii greckiej jako pierwsza wyłoniła się z Chaosu. Często było tak, że boginie zajmujące się płodnością, zajmowały się też śmiercią.

Czy w Neolicie był matriarchat(dominacja kobiet w życiu społecznym)? CZy Erich Fromm pisał w swoich tekstach o matriarchacie? tak. Równość i wolność - jakie były cechy społeczeństw w Neolicie, kiedy dominujący był pierwiastek żeński. Więzy pokrewieństwa były ważniejsze od innych więzów na przykład od więzów plemiennych. Co się działo w epoce o nazwie Neolit? Teza, że plemiona celtyckie miały charakter matriarchalny. Bóstwa kobiece u celtów pomagały mężczynom. Mężczyźni przy których były bóstwa kobiece w wierzeniach celtów, byli bardziej twórczy. Morida to przykład negatywnej bogini celtyckiej. Oprócz pozytywnych matron były też boginie złe u Celtów. Pod koniec Neolitu zaczął się rozwój rolnictwa i spory i wojny. Matriarchat został wyparty przez myśleniem, że mężczyzna jest w centrum. Erich Fromm pisze o poemacie "Enuma Enish" w którym babiloński bóg Marduk zabija Wielką Matkę boginie Tiamat. Jest początek Patriarchatu. Zanim Marduk został najwyższym bogiem musiał udowodnić, że potrafi stwarzać(musiał sprawić, żeby coś zniknęło i na nowo się pojawiło). Religie takie jak Judaizm są religiami patriarchalnymi. W Księdze Rodzaju Ewa jest zrodzona z żebra Adama(kobieta rodzi się z mężczyzny, nie odwrotnie). W mitologii greckiej Atena wyskakuje z głowy Zeusa. DZiękuję.Marcin

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz