sobota, 18 grudnia 2010

Potrzeby

Komórki macierzyste występują w szpiku kostnym i w krwi pępowinowej. Podobno można z nich wyhodować dowolny rodzaj tkanek. Potworniaki są to komórki nowotworowe, które są taką mieszaniną różnych tkanek. Można tam znaleźć na przykład nabłonek jelita, albo owłosienie, nawet fragment zębów i takie tam.

Brak odruchu kolanowego mówi o tym, że istniej jakieś uszkodzenie w układzie nerwowym człowieka. Stwardnienie boczne zanikowe, stwardnienie rozsiane.

Dlaczego człowiek zajął się jakąkolwiek działalnością o charakterze naukowym? Ja myślę, że potrzeba jest matką wynalazków. Jeżeli kogoś boli pęcherz, to będzie on się zastanawiał co zrobić, żeby go pęcherz przestał boleć. Jeżeli ktoś ma stwardnienie zanikowe boczne, to będzie myślał, nad tym jak to wyleczyć. Ten co ma dystrofię, będzie prowadził badania mające na celu wynalezienie leku na dystrofię miotoniczną. Jak ktoś nie ma czym się przemieszczać to wynajdzie samochód. Potrzeba jest ważna dla człowieka. Musi pojawić się potrzeba czegoś. Wyobraźmy sobie rodziców, którzy się dziwią, że syn się dotychczas nie ożenił. Nie wiedzą dlaczego. Chodzi o potrzebę. On nie ma potrzeby się żenić. Ktoś mówi nasze dziecko jest mało zaradne. A ja mówię ono jest mało zaradne, bo nie ma takiej potrzeby. Psychika człowieka, zawsze ustawia się adekwatnie do sytuacji i nie można mieć pretensji do kogoś kto zachowuje się tak a nie inaczej. Żeby zrozumieć motywacje ludzkie, trzeba przyglądnąć się jego potrzebom. Żeby zmienić człowieka, trzeba sprawić, żeby pojawiła się u niego taka a nie inna potrzeba. Czyny człowieka są ściśle powiązane z jego potrzebami. O potrzebach mówił Abraham Maslow. Pamiętam Abrahama Maslowa i piramidę potrzeb. Żeby człowiek mógł zaspokajać potrzeby wyższego rzędu, muszą być zaspokojone te najbardziej podstawowe.

Czy człowiek głodny będzie się oddawał podziwianiu twórczości na przykład Johanna Wolfganga Goethego, póki się nie naje? Nie. Najpierw musi się najeść a potem będzie komponował.

DziękujęMarcin

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz