wtorek, 29 grudnia 2009

Skończyłem czytać "Archetypy i Symbole"

Jaką baśń niemiecką przytacza człowiek o nazwisku Jung w tekście pod tytułem "Archetypy i Symb0ole" w rodziale pod tytułem" Fenomenologia ducha w baśniach"?

1) Chlopiec, który zajmował się wypasaniem świń zobaczył drzewo.

2) Chłopiec postanowił stanąć na czubku drzewa.

3) Po jednym dniu wspinaczki na drzewo chłopiec dotarł do wioski w koronie drzewa i tam go przenocowali.

4) Chłopiec dotarł do zamku, w którym była uwięziona księżniczka. Mógł wchodzić do wszystkich komnat zamku, oprócz jednej komnaty. Wszedł do zakazanej komnaty, tam był kruk przybity do ściany trzema gwoździami. Kruk poprosił chłopca o wodę. Chłopiec mu dał. Za każdym łykiem odpadał jeden gwóźdź, który przybijał kruka do ściany. Kruk został uwolniony i odleciał.

5) Królewna mówiła, że krók to był diabeł, który rzucił na nią czar i że teraz na pewną ją porwie.

6)Królewna zniknęła z zamku i chłopiec wyruszył na podróż w poszukiwaniu królewny.

7) Chłopiec w lesie spotkał wilka, niedźwiedzia i lwa. Zwierzęta kazały chłopcu opowiadać swą historię(nie masowo, tylko pojedynczo gadał z każdym zwierzęciem) i każde zwierze dało mu kawałem swojej sierści na drogę.

8) Chłopiec odnajduje księżniczkę uwięzioną w domu myśliwego. Dlaczego księżniczki nie można uwolnić? bo myśliwy ma trójnogiego konia, który nie biega wolno, tylko szybko i dogania każdego, kto chce uwolnić księżniczkę.

9) Chłopiec próbował uwolnić księżniczkę spod panowania myśliwego, ale myśliwy dogonił chłopca na koniu trójnogim i odebrał mu księżczkę. Darował mu życie, bo pamiętał, że kiedyś chłopiec uwolnił go, gdy będąc krukiem był przybity gwoździami do ściany.

10) Chłopiec namówił księżniczkę, aby dowiedziała się od myśliwego w jaki sposób myśliwy wszedł w posiadanie trójnogiego konia. Księżniczka w nocy się dowiedziała, że koło zamku mieszka czarownica, która hoduje czarodziejskie konie. Każdy kto będzie potrafił przez trzy dni upilnować źrebiąt czarownicy, może wybrać sobie jednego czarodziejskiego konia. Dlaczego koń myśliwego ma trzy nogi? bo czarownica nie dała mu dwunastu jagniąt, które trzeba było rzucić na pożarcie dwunastu wilkom w lesie. Wilki goniły myśliwego. Myśliwy uciekł, ale wilki odgryzły koniowi jedną nogę.

11) Chłopiec pracuje u czarownicy. CZarownica daje chłopcy napój nasenny i źrebięta mu uciekają. Ale przy pomocy sierści wilka, niedźwiedzia i lwa, woła niedźwiedzia, wilka i lwa. Zwierzęta pomagają mu dogonić rozproszone źrebięta i zebrać je do kupy.

12) CZarownica wysysa szpik z kopyt wybranego przez chłopca, czarodziejskiego konia. Koń nie chce galopować. Chłopiec rzucił dwanaście jagniąt dunastu wilkow w lesie i od wilków ma spokój.

13) Chłopiec zabiera księżniczkę z domu myśliwego, ale koń chłopca nie chce galopować, bo czarownica wyssała mu szpik. Koń człopca, który ma cztery nogi ma władze nad koniem myśliwego, który ma trzy nogi i każe mu zrzucić myśliwego z grzbietu. Myśliwy zostaje stratowany przez oba konie.

14) Chłopiec z księżniczką przybywają do królestwa jej ojca i biorą ślub.

15) Konie proszą chłopca, żeby obciał im głowy i chłopiec to robi. Z koni powstaje para: książę i księżniczka. Oboje wracają do swego królestwa. Okazało się, że kiedyś myśliwy przemienił je w konie.

Baśń nie jest prosta, tylko skąplikowana i to jest prawda. Karl Gustaw Jung w tekście "Archetypy i Symbole" pokazuje jaka według niego jest interpretacja baśni. Karl Gustaw Jung to człowiek, który badał treść snów, baśni i mitów. Zauważył, że motywy w snach, baśniach i mitach powtarzają się. Nie są według Junga różne motywy w snach, baśniach i mitach, tylko powtarzalne są te motywy. I naprawdę to zauważył.

Tłumaczył, że powtarzalna treść fantazji sennych, baśni i mitów dowodzi istnienia w psychice człowieka strefy nieświadomej. Obrazy z nieświadomej cześci psychiki człowieka uwidaczniają sie według Junga w snach, baśniach i mitach i stąd te podobieństwa.

Jungowska interperatacja baśni jest skąplikowana. Jung widzi w przytaczanej baśni symbole, który pojawiają się w innych baśniach, a także snach, mitach i w ogóle w tekstach i wypowiedziach ludzkich.

Trzy nogi oznaczają męskość. Cztery nogi to kobiecość. Baśń mówi o człowieku, który wspina się na drzewo. Drzewo to symbol drzewa kosmicznego. Wspinanie może tu być metaforą rozwoju intelektualnego ludzkości. Księżniczka według Junga to anima bohatera (żeńska część psychiki mężczyny)... .

Interperatcja jest długa i nie będę jej przytaczał. Ale naprawdę taka baśń jest przytaczana w tekście Junga. Czym on się zajmował?

DZiękuję.Marcin

Marcin (21:33)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz