poniedziałek, 4 października 2010

Telewizja

Czym jest w takim potocznym rozumieniu psychologia? Psychologia to nauka zajmująca się analizowaniem procesów zachodzących w psychice człowieka, żeby człowiekowi pomóc ( myślę, że ważna jest ta końcówka: „ żeby człowiekowi pomóc” a nie zaszkodzić). Celem psychologii powinno być to, żeby człowiek był szczęśliwy. Żeby doświadczał radości. Czyli chodzi o radość. Człowiek do szczęścia potrzebuje dobrych relacji z ludźmi i ze światem ( z otoczeniem). Psycholog stara się poprawić relacje człowieka ze światem i ludźmi. Człowiek ma różne potrzeby. Niektóre z nich są uświadomione i inne nie. Psycholog pomaga człowiekowi dobrze zrozumieć swoje potrzeby i potrzeby drugiego człowieka. Zdarza się, że ktoś może mieć błędne przekonanie na temat swoich potrzeb i potrzeb innych ludzi. Psycholog pomaga lepiej zrozumieć siebie i innych ludzi.

Odkąd przestałem oglądać telewizje lepiej się czuje. Uważam, że istnieje niekorzystny wpływ telewizji na psychikę człowieka ( tak samo brutalnych gier komputerowych).

Moim zdaniem dużo jest w telewizji informacji złych, przygnębiających. Telewizja jest często czymś zastępczym wobec relacji z ludźmi. Człowiek zamiast się rozwijać, rozwijać swoje relacje, ogląda telewizje. Telewizja jest łatwa w odbiorze. Człowiek się rozleniwia, oglądając telewizję. Dużo jest w telewizji brutalności i epatowania nagością. Trzeba sobie zdać sprawę, że to co człowiek słyszy i widzi, ma wpływ na psychikę człowieka. Człowiek ma pamięć obrazu i dźwięku. Obrazy i dźwięki zapisują się w psychice. To co widzimy i słyszymy ma na nas wpływ. Ma wpływ na ludzi młodych.

Nie wiem czy dobre jest nadmierne epatowanie nagością i brutalnością w telewizji. Oglądając telewizje człowiek wyrabia sobie nieprawdziwe przekonanie na temat świata. Jeśli człowiek w telewizji widzi tylko brutalność, to może pomyśleć, że cały świat jest tak samo brutalny, co nie jest prawdą.

Jeśli chodzi o pokazywanie nagich ciał w telewizji i Internecie, to trzeba powiedzieć, że nagość sama w sobie nie jest czymś złym. Wiem, że istnieją tacy ludzi, którzy źle kojarzą nagość. Nagość sama w sobie nie jest czymś złym. Nagie ciało jest fascynujące. Chodzi o to, że w przyrodzie widok nagiego ciała ma konkretne przeznaczenie. Jeżeli mężczyzna widzi młodą, nagą kobietę, to taki obraz działa na niego ( na jego psychikę). Powstaje w nim napięcie seksualne, które domaga się rozładowania. W momencie, gdy telewidz widzi bardzo dużą ilość nagich obrazów ( dużo jest też tego na różnego rodzaju bilbordach reklamowych), to działa na jego psychikę. Jeśli tego jest za dużo, to jego psychika jakby się rozregulowuje. Wiadomo, że gdy na psychikę człowieka działa duża ilość bodźców, to człowiek się z czasem przyzwyczaja i potrzebuje coraz więcej. Gdy widzi dużo nagości w telewizji i Internecie, to przestaje być dla niego atrakcyjne na przykład ciało własnej żony, bo pojawia się efekt przesycenie, czy nie wiem jak to nazwać. Znudzenia.

Młodzi ludzie szukają wzorców postępowania, szukają autorytetów, na których mogli by się wzorować. Gdy widzą dużo brutalności w telewizji. Przenoszą te zachowania na swoje życie.

Proponuję ograniczenie oglądania telewizji. Tak po prostu sobie zaproponowałem. Bo miałem ochotę. Dziękuję.Marcin

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz