czwartek, 7 października 2010

Usamodzielnianie się.

Wydaje mi się, że w polskim społeczeństwie dzieci pozostają długo pod opieką rodziców. Jest późne usamodzielnianie się. Niezależny człowiek to taki, który potrafi sam się utrzymać. W polskim społeczeństwie dzieci pozostają długo zależne od rodziców. Sam doświadczam tego problemu. Można by było się zastanowić: jakie są skutki takiego długiego pozostawania dzieci pod opieką rodziców? Gdzieś czytałem, że na przykład w Stanach Zjednoczonych dzieci usamodzielniają się szybciej, bo tam jest trochę inne myślenie o wychowaniu. Na pewno źle jest jeśli rodzice wychowując, dzieci wyręczają je w różnych czynnościach. Dobrze jest kiedy dziecko samo potrafi o siebie zadbać. Taka umiejętność przyda się dziecku w dorosłym życiu.

Niektórzy twierdzą, że im wcześniej człowiek założy rodzinę, tym lepiej. Ja nie wiem co o tym myśleć. Młody człowiek jest statystycznie rzecz biorąc zdrowszy i może dzięki temu mógłby lepiej radzić sobie z problemami, z którymi muszą sobie radzić ojciec i matka w rodzinie. Zauważyłem, że to polskie późne usamodzielnianie się dzieci, jest skutkiem pewnego utrwalonego schematu myślenia, który tkwi w ludziach, w rodzinach i zasadach funkcjonowania niektórych polskich instytucji.

Myślę, że warto zachęcać dzieci do szybszego usamodzielniania się, bo człowiek który wcześniej nauczy się radzić sobie w życiu, ma większe szanse odniesienia życiowego sukcesu. Co nie znaczy, że ci co usamodzielnili się później nie mają szans na sukces.

Może się mylę? Może ktoś ma inne zdanie na ten temat?.DziękujęMarcin

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz