niedziela, 20 czerwca 2010

Kilimandżaro. A bezdomni budują jacht.

Jutro chce iść do lekarza pierwszego kontaktu, żeby mi dał skierowanie do Poradni Chirurgii Szczękowo-Twarzowej. Gdy będe miał to skierowanie znowu zarejestruję się do ortodonty w szpitalu przy ulicy Weigla (Szpital wojskowy), albo przy ulicy Borowskiej, bo w tych dwóch wrocławskich szpitalach jest możliwe zrealizowanie operacji prostowania wady zgryzu. Szukam sponsora na leczenie ortodontyczne przygotowujące do operacji. Wysyłam maile do różnych firm i fundacji.

Dzisiaj wstałem około ósmej godziny. Szerokie wymawianie samogłosek. Gimnastyka. Napisałem fragment rozdziału wstępnego do pracy magisterskiej o historii alpinizmu. Zobaczyłem stronę internetową moich kolegów, którzy szykują się do wyprawy na górę o nazwię Kilimandżaro w Afryce. Zobaczyłem, że koszt takiej wyprawy przekracza 8000 złotych na jedną osobę( im wyszło 8453 złote). Najwięcej pieniędzy pochłania według ich opisu koszt wstępu do Parku Narodowego Kilimandżaro i koszt wynajęcia przewodnika na siedem dni. Podczas zdobywania szczytu o nazwie Kilimandżaro obowiązkowo trzeba wynająć przewodnika. Gdyby nie wstęp do Narodowego Parku Kilimadżaroi koszty wynajęcia przewodnika, wyprawa ta kosztowała by powyżej 4000 złotych a nie powyżej 8000 złotych. Gdyby jeszcze zamiast przelotu samolotami, pojechać tam środkiem transportu o nazwie autostop, to koszty by się zredukowały do 2000 złotych (gdzieś czytałem, że ktoś dotarł do Afryki autostopem. Przez morze przeprawił się przy pomocy promu. Potem zwiedzał Afrykę przy pomocy autostopu) Myślę, że to strasznie ciekawa jest wyprawa na Kilimandżaro.

Dzisiaj oglądałem w telewizji a potem czytałem w Interenecie artykuł o bezdomnych z Warszawy, którzy postanowili zbudować jacht dalekomorski(http://www.tvn24.pl/12690,1532744,wiadomosc.html). Są między nimi spawacze i przedsawiciele innych zawodów związanych z budowaniem. Budują jacht dalekomorski i chcą tym jachtem opłynąć całą Kulę Ziemską. Kurcze to naprawdę ciekawe przedsięwzięcie bezdomnych z warszawskiego schroniska.

Zmieniłem trochę fragment rozdziału wstępnego do pracy magistreskiej o najwyższych szczytach świata. Daję do poczytania:

C) Czternaście najwyższych szczytów świata:„Wielka encyklopedia gór i alpinizmu” pod redakcją Kiełkowskich podaje następujące wysokości czternastu najwyższych szczytów świata:1)Mount Everest (8848 metrów): inne nazwy to: Sagar matha tłumaczona jako „Mieszadło oceanu”; Czomolungma oznaczająca „Boginię matkę ziemi”; przez jakiś czas nazywano tę górę Gaurishankar. Nazwę Mont Everest wymyślił Adrew Scott Waugh w roku 1856, po odkryciu, że jest to szczyt najwyższy, na cześć Georga Everesta, szefa Survey of India. Szczyt położony w Himalajach Centralnych na granicy Tybetu i Nepalu.2) K2 (8611 metrów): położony w Karakorum Centralnym na granicy Chin i Pakistanu, w środkowej części grani głównej pasma Baltoro Mustagh. Inne nazwy to: Chogori, Lambha Pahar, Dapsang, Kechu, Mount Godwin-Austen, Qogir. Nazwa Chogori w języku Balti jest tłumaczona jako „Wielka góra”.3) Kangchenjunga (8586 metry): Wznosi się w bocznej grani na wschodnim skraju Himalajów Centralnych. Na granicy Nepalu i Sikkimu. Na wczesnych mapach szczyt był oznaczany cyframi VIII, XV, Peak 101 i Peak 102. Nazwa Kangczenjunga pojawia się w najstarszych buddyjskich zapisach. Można tam znaleźć informację o bogach, którzy zamieszkiwali na tym szczycie. Funkcjonują dwie wersje nazwy: angielska Kangchenjunga i niemiecka Kangczendzonga. Nazwę tłumaczy się jako ”Pięć skarbnic wielkiego śniegu”.4) Lhotse (8501 metrów): położny w sąsiedztwie Mont Everest, w Himalajach Centralnych. Nazwę tłumaczy się jako „Południowy szczyt”5) Makalu (8485 metrów): położony w Himalajach Centralnych, na granicy Chin i Nepalu,

20 km na południowy wschód od Mount Everestu. Nazwę tłumaczy się jako „Wielki czarny” ( Maha khala).6) Oho Oyu (8201 metrów): położony w głównej grani Himalajów Centralnych. Na granicy Tybetu z Nepalem. Na wczesnych mapach oznaczany jako: T45, M1, M5. Nazwa Cho Oyu (Tscho Uyu) została zasłyszana w 1921 roku przez brytyjskich wspinaczy z wyprawy na najwyższy szczyt świata. Oznacza ona „Boginię(boga) turkusów” lub „Turkusowego boga” lub „Boginię turkusowej góry”.7) Dhaulagiri (8167 metrów): położony w środkowo- zachodnich Himalajach. Nazwa oznacza „Białą górę” ( Dhavala giri)8) Manaslu (8157 metrów): położony na terenie Indii, około siedemdziesiąt kilometrów na

wschód od Annapurny. Nazwa oznacza „Górę ducha”.9) Nanga Parbat (8126 metrów): położony w zachodniej części Himalajów Centralnych, na

terenie Pakistanu. Nazwa oznacza „Nagi szczyt”.10) Annapurna (8091 metrów): szczyt w środkowej części Himalajów- Nepalu. Najwyższy w paśmie Annapurna Himal, leży na południowo-zachodniej grani tego pasma. Na mapach Survey of India Annapurna była oznaczana, jako Peak XXXIX. Nazwa pochodzi z sanskrytu. Jest imieniem bogini płodności (bogini dającej pożywienie).11) Gasherbrum I (8080 metrów): Oznaczany jako Hidden Peak(„Zakryty szczyt”), Peak 23. Położony na granicy Pakistanu i Chin w Karakorum. We wschodniej części grani głównej pasma Baltoro Mustagh. „Rgasha brum” to „Piękna góra”.12) Broad Peak (8051 metrów): położony w Karakorum, na granicy Pakistanu i Chin. We wschodniej części grani głównej pasma Baltoro Mustahg. Inna nazwa to Falchan Kangri.13) Gasherbrum II (8034 metry): oznaczany jako Peak 21. Szczyt w Karakorum. Na granicy Pakistanu i Chin. We wschodniej części grani głównej pasma Baltoro Mustagh. „Rgasha brum” to „Piękna góra”.

14) Shisha Pangma (8012 metrów): położony w Himalajach Wysokich na terenie Tybetu. Inna nazwa to Gosainthan. Nazwa Shisha Pangma znaczy tyle co „Grań na zieloną równiną”Trzeba powiedzieć, że istnieją rozbieżności w podawaniu wysokości najwyższych szczytów świata w różnych źródłach. Góry te są ciągle mierzone w różny sposób i wychodzą różne wyniki pomiarów. Istnieją spory co do tego, czy przy pomiarach szczytów powinno się uwzględniać wysokość pokrywy śnieżnej i lodowej, czy może mierzyć do wysokości litej skały. "Wielka encyklopedia gór i alpinizmu" pod redakcją Kiełkowskich (Tom pierwszy pod tytułem "Wprowadzenie") podaje, że w ostatnich latach Chińczycy próbują uznać jako osobny szczyt ośmiotysięczny środkowy wierzchołek Broad Peaku o nazwie Broad Peak Central ( 8011 metrów), który od głównego wierzchołka jest oddzielony wcięciem o głębokości 180 metrów.Dziękuję.Marcin.Marcin (16:50)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz